ייצור בתי תפילין

PDF הדפסה דוא

לפני תחילת הייצור אומרים: כל מה שאני עושה בעסק התפילין יהיה לשם קדושת תפילין.

את בתי התפילין מייצרים מראש של שור (בהמה גסה), כי הוא חזק ועמיד ביותר לשנים ארוכות. תחילה עובר העור תהליך של עיבוד, ע"י השרייתו התמיסת סיד וייבושו. 


העור המיועד לתפילה של ראש, יוצרים בו 4 שקעים  ע"י עבודת יד במלחציים הידרואלים כדי לצור את ארבעת התאים שלתוכם יוכנסו 4 פרשיות של ראש.

 

 

בתחילה גגות הבתים נראים עגולים. אך לאחר מכן מרככים את העור במשך מספר שעות כדי שיהיה אפשר ליישר את גג הבית ופינותיו ע"י עבודת יד במלחציים הידרואלים.

 

 

 בצידו הפנימי נראים  החללים הפנימיים להכנסת הפרשיות, ובצידו החיצוני את תחילת יישור הגג, והפיכתו לריבוע.

 

 


בחלק הפנימי של הבית מכניסים תבניות מתכת מתאימות לגודל השקעים. נוסף לכך שומרים על הבית בחלקו החיצוני, שמחיצות יהיו פרודות.

 

 


הבית עשוי כולו מקשה אחת ואפשר לראות את כפלי העור שנוצרו לפני קיפול הבסיס.  

 

 


על ראש הבית  של התפילין מניחים 4 תבניות מתכת מלבניות, ולאחר מכן ע"י לחץ על התבניות מיישרים את גג הבית ופינותיו.

 

 


לאחר יצירת הגג והפינות מקפלים את החלק התחתון הנקראת תיתורא התחתונה לכיסוי פתח בית, ומודדים את אורך הבית של ראש.הלכה למשה מסיני , שיש לרבע גם של תפילין של ראש וגם של יד.

 

 


ע"פ הלכה למשה מסני צריכים התפילין להיות מרובעות במדויק מדידת  הריבוע עם מכשיר דיגיטלי .  


לאחר ייצור הבית יש צורך לבדוק את הבית , האם המחיצות פרודות ואין בהם חורים וכד'.הבדיקה  קפדנית ביותר,ולאחריה אפשר להתחיל ליצור את ה-ש'. כדי שלא ייפתחו קפלי התיתורא וגם כדי שלא יתרחקו הבתים של ראש זה מזה נהגו להניח דבק בין הקפלים. 


לאחר הדבקת התיתורא של ראש מכניסים את הבית למלחציים , שם הבית מונח למשך 12 שעות לפחות. 

 


שלבי ייצור הבתים של יד דומים לייצור בתי הראש.  

בתחילה יוצרים את השקע המיועד להכנסות הפרשיות.ומרבעים את גג הבית באופן דומה לזה של ראש.  הלכה למשה מסיני שצריך לעשות א ה"שין" בולטת משני צידי הבית ע"י משיכת העור. בצד אחד ה"שין" היא בעלת 3 ראשים ובצד השני  בעלת 4 ראשים. אסור לעשות את השי"ן ע"י חריטה כד' דאז היא חק תוכות והיא פסולה, ולכן עושים כדלהלן: 

ע"י שבלונה מציירים צורת השי"ן במקומה המדויק, לאחר מכן אחרי ריכוך העור ע"י מים מושכים את העור בצורת השי"ן בעזרת מרצעות מיוחדים עד להבלטת שי"ן מלאה במקום המדויק שצויר. ולאחר מכן שכל השי"ן בולטת בצורה מלאה מכניסים את הבית למלחציים  ובעזרת תבנית ממתכת בדיוק כמו עיצוב הציור של השבלונה הנ"ל מייצרים את השי"ן המושלמת.


.כך נראים הבתים לאחר צביעתם , עם ה"שין" בעלת 3 ראשים, ומהצד השני ה"שין" בעלת 4 הראשים.

 

לאחר הכנסת הפרשיות לבתים, ותפירת הבתים , קושרים להם את הרצועות , ומכניסים אותם לקופסאות הבתים המיוחדות של מפעל "אות לישראל".